X
تبلیغات
رایتل

مستند باد صبا

سه‌شنبه 17 اسفند‌ماه سال 1389 23:35

«باد صبا»، شاهکاری است در ستایش سرزمینی به نام ایران، ساخته «آلبرت لاموریس» فیلمساز فرانسوی. کسی که جانش را بر سر ساخت همین فیلم گذاشت...

باد صبا (The Lovers Wind =باد عاشقان) فیلم مستندی است درباره طبیعت و مردم ایران ساخته آلبرت لاموریس که به سفارش وزارت فرهنگ و هنر دولت ایران و برای مقاصد تبلیغاتی ساخته شد..قبل از ساخت این فیلم وی مستندی در مورد پاریس و کاخ ورسای ساخته بود.شاه ایران با دیدن آن فیلم از وی خواست که فیلمی شبیه همان از ایران و پیشرفتهای صنعتی آن بسازد.اما موریس بجای ظاهرسازی سعی نمود چهره واقعی مردم ایران را به تصویر بکشد.فیلم سراسر ایران را از آسمان با بالگرد نشان می‌دهد. موسیقی فیلم از آثار سنتی موسیقی ایران و ساختهٔ استاد حسین دهلوی است.


 

پس از پایان فیلم‌برداری و ارائه اثر به دولت ایران به درخواست آنان تصمیم به اضافه کردن جلوه‌های صنعتی ایران گرفته ‌شد. در حین فیلم‌برداری از سد کرج در اطراف تهران به دلیل نقص فنی بالگرد و برخورد به کابلهای اطراف سد، آلبرت لاموریس، کارگردان فیلم کشته ‌شد. این فیلم در سال ۱۹۷۹ نامزد جایزه اسکار بهترین مستند شد.از صحنه های زیبای این فیلم میتوان به پراکنده شدن فرشهای شسته شده روستاییان در اثر باد پره های هلی کوپتر اشاره کرد که منظره زیبایی را پدید میآورد.

 
del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo